Essentra Components (formerly Richco, Inc.) ASPS-16-062
ASPS-16-062 picture photo
Mfg. Part Number
ASPS-16-062
Manufacturer
Product Category
Bumpers, Feet, Pads, Grips
Brief Description
BUMPER SQUARE 1"L X 1"W BLACK
Datasheet Download
ASPS-16-062.pdf
Availability of ASPS-16-062
QUANTITY
ASPS-16-062 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASPS-16-062
Internal Part NumberEIS-ASPS-16-062
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBumpers and Feet
Engineering Technology
Injection Molding and Plastics
Plastic Materials
Featured ProductSelf-Adhesive Bumpers
Standard Package8
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBumpers, Feet, Pads, Grips
SeriesASP
ShapeSquare, Flat Top
ColorBlack
Size / Dimension1.000" L x 1.000" W (25.40mm x 25.40mm)
Thickness0.063" (1.60mm)
MaterialPolyolefin Foam
Hardness-
FormRoll
Mounting TypeAdhesive, Rubber
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASPS-16-062
Related LinksASPS-, ASPS-16-062 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
ASPS-16-062 Details Description
Related parts for ASPS-16-062
TRANS NPN 70MA 15V 9GHZ SOT343N datasheet.pdf
IC COMP W/REF LOWPWR QUAD 16SOIC datasheet.pdf
IC OCTAL D TRANSP LATCH 20SO datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC AMP VIDEO 4CH 14TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
ETHERNET CONN KIT W/TOOL datasheet.pdf
PLUG GAUGE, HANDTOOL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MT RA SKT M12 datasheet.pdf