Stackpole Electronics Inc. ASRM1JA1K80
ASRM1JA1K80 picture photo
Mfg. Part Number
ASRM1JA1K80
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.8K OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
ASRM1JA1K80.pdf
Availability of ASRM1JA1K80
QUANTITY
ASRM1JA1K80 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASRM1JA1K80
Internal Part NumberEIS-ASRM1JA1K80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesASRM
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient0/ -1800ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.433" L (4.00mm x 11.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASRM1JA1K80
Related LinksASRM1, ASRM1JA1K80 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
ASRM1JA1K80 Details Description
Related parts for ASRM1JA1K80
FIXED IND 150UH 460MA 880 MOHM datasheet.pdf
IC DIGITAL AUDIO PWM PROC 64TQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 1.5A TO220AB datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IR BEACON TRANSCEIVER datasheet.pdf
ER6022-031NEL, 3 N/C+1 N/O, 1/2" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A datasheet.pdf