Stackpole Electronics Inc. ASRM1JA220K
ASRM1JA220K picture photo
Mfg. Part Number
ASRM1JA220K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 220K OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
ASRM1JA220K.pdf
Availability of ASRM1JA220K
QUANTITY
ASRM1JA220K Order Process
Ship out your order
Specifications of ASRM1JA220K
Internal Part NumberEIS-ASRM1JA220K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesASRM
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)220k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient0/ -1800ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.433" L (4.00mm x 11.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASRM1JA220K
Related LinksASRM1, ASRM1JA220K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
ASRM1JA220K Details Description
Related parts for ASRM1JA220K
CONDUIT FIBER BEND ORA 1.26" datasheet.pdf
RES 205 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 60.4 OHM 1% AXL datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 REC datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 130W datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 600MA 250 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf