Avago Technologies US, Inc. ASSR-401C-003E
ASSR-401C-003E picture photo
Mfg. Part Number
ASSR-401C-003E
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR SPST SGL 0.04A 4-SOP
Datasheet Download
ASSR-401C-003E.pdf
Availability of ASSR-401C-003E
QUANTITY
ASSR-401C-003E Order Process
Ship out your order
Specifications of ASSR-401C-003E
Internal Part NumberEIS-ASSR-401C-003E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMult Device Design Changes 10/Nov/2015
PCN PackagingMultiple Devices Marking/Labeling 07/Aug/2013
Marking/Labeling Revision B 14/Jan/2014
Standard Package100
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesASSR
PackagingTube
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC, DC
On-State Resistance100 Ohm
Load Current40mA
Voltage - Input1.3VDC
Voltage - Load0 ~ 400 V
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Package / Case4-SOP (0.173", 4.40mm)
Supplier Device Package4-SOP (2.54mm)
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASSR-401C-003E
Related LinksASSR-40, ASSR-401C-003E Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
ASSR-401C-003E Details Description
Related parts for ASSR-401C-003E
Connector Receptacle 5 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 0.25% 1/10W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 48A TO-263 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
RING NYLAKRIMP FUNNEL ENTRY datasheet.pdf
RES 39.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf