Avago Technologies US, Inc. ASSR-401C-003E
ASSR-401C-003E picture photo
Mfg. Part Number
ASSR-401C-003E
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR SPST SGL 0.04A 4-SOP
Datasheet Download
ASSR-401C-003E.pdf
Availability of ASSR-401C-003E
QUANTITY
ASSR-401C-003E Order Process
Ship out your order
Specifications of ASSR-401C-003E
Internal Part NumberEIS-ASSR-401C-003E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMult Device Design Changes 10/Nov/2015
PCN PackagingMultiple Devices Marking/Labeling 07/Aug/2013
Marking/Labeling Revision B 14/Jan/2014
Standard Package100
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesASSR
PackagingTube
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC, DC
On-State Resistance100 Ohm
Load Current40mA
Voltage - Input1.3VDC
Voltage - Load0 ~ 400 V
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Package / Case4-SOP (0.173", 4.40mm)
Supplier Device Package4-SOP (2.54mm)
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASSR-401C-003E
Related LinksASSR-40, ASSR-401C-003E Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
ASSR-401C-003E Details Description
Related parts for ASSR-401C-003E
CONN HDR 10POS STR DUAL .163 TIN datasheet.pdf
TERM FORK NYL 12-10AWG #6 datasheet.pdf
RES SMD 76.8 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 205K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 110 OHM 0804 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf
CAP CER 20PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
CAP POLY 180UF 20% 4V SMD datasheet.pdf