Abracon Corporation AST3TQ-38.40MHZ-5
AST3TQ-38.40MHZ-5 picture photo
Mfg. Part Number
AST3TQ-38.40MHZ-5
Brief Description
OSC TCXO 38.4MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
AST3TQ-38.40MHZ-5.pdf
Availability of AST3TQ-38.40MHZ-5
QUANTITY
AST3TQ-38.40MHZ-5 Order Process
Ship out your order
Specifications of AST3TQ-38.40MHZ-5
Internal Part NumberEIS-AST3TQ-38.40MHZ-5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelAST3TQ.pdfAST3TQ.stp
Standard Package25
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesAST3TQ
PackagingBulk
TypeTCXO
Frequency38.4MHz
Function-
OutputLVCMOS
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Frequency Stability±500ppb
Operating Temperature-55°C ~ 95°C
Current - Supply (Max)7mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AST3TQ-38.40MHZ-5
Related LinksAST3TQ-3, AST3TQ-38.40MHZ-5 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AST3TQ-38.40MHZ-5 Details Description
Related parts for AST3TQ-38.40MHZ-5
RES 4.02K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
DISPLAY 7SEGMENT GREEN CA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
C-S-128-08 12-10 STEEL RING #8 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 1COAX+6LV PIN datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 100VDC RDL datasheet.pdf
Active Receive Mixer LF to 500 MHz IC datasheet.pdf