Abracon Corporation AST3TQ53-V-19.440MHZ-5-C
AST3TQ53-V-19.440MHZ-5-C picture photo
Mfg. Part Number
AST3TQ53-V-19.440MHZ-5-C
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC VCTCXO 19.44MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
AST3TQ53-V-19.440MHZ-5-C.pdf
Availability of AST3TQ53-V-19.440MHZ-5-C
QUANTITY
AST3TQ53-V-19.440MHZ-5-C Order Process
Ship out your order
Specifications of AST3TQ53-V-19.440MHZ-5-C
Internal Part NumberEIS-AST3TQ53-V-19.440MHZ-5-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelAST3TQ53.pdfAST3TQ53.stp
Standard Package25
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesAST3TQ53
PackagingCut Strip
TypeVCTCXO
Frequency19.44MHz
Function-
OutputLVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppb
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.083" (2.10mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AST3TQ53-V-19.440MHZ-5-C
Related LinksAST3TQ53-V-1, AST3TQ53-V-19.440MHZ-5-C Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AST3TQ53-V-19.440MHZ-5-C Details Description
Related parts for AST3TQ53-V-19.440MHZ-5-C
MOSFET N-CH 20V 49A DPAK datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP THIN FILM 15PF 50V 0805 datasheet.pdf
IC SENSOR HALL EFFECT PREC 3SIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
LED CBI 5MM MULTI BLOCK datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-DIP datasheet.pdf
MOSFET N CH 75V 56A I-PAK datasheet.pdf
COVER CAP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf