Abracon Corporation AST3TQ53-V-24.576MHZ-2-SW
AST3TQ53-V-24.576MHZ-2-SW picture photo
Mfg. Part Number
AST3TQ53-V-24.576MHZ-2-SW
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC VCTCXO 24.576MHZ CL SNWV SMD
Datasheet Download
AST3TQ53-V-24.576MHZ-2-SW.pdf
Availability of AST3TQ53-V-24.576MHZ-2-SW
QUANTITY
AST3TQ53-V-24.576MHZ-2-SW Order Process
Ship out your order
Specifications of AST3TQ53-V-24.576MHZ-2-SW
Internal Part NumberEIS-AST3TQ53-V-24.576MHZ-2-SW
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelAST3TQ53.pdfAST3TQ53.stp
Standard Package25
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesAST3TQ53
PackagingCut Strip
TypeVCTCXO
Frequency24.576MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±280ppb
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.083" (2.10mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AST3TQ53-V-24.576MHZ-2-SW
Related LinksAST3TQ53-V-2, AST3TQ53-V-24.576MHZ-2-SW Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AST3TQ53-V-24.576MHZ-2-SW Details Description
Related parts for AST3TQ53-V-24.576MHZ-2-SW
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A MLP33-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 19MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
8-CH PNP OUTPUT TERMINAL UNIT datasheet.pdf
RES SMD 40K OHM 1% 0.3W 2010 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 2W datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf