Abracon Corporation ASTMK-2.048KHZ-LQ-D26-H-T3
ASTMK-2.048KHZ-LQ-D26-H-T3 picture photo
Mfg. Part Number
ASTMK-2.048KHZ-LQ-D26-H-T3
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR 2.048KHZ MEMS SMD
Datasheet Download
ASTMK-2.048KHZ-LQ-D26-H-T3.pdf
Availability of ASTMK-2.048KHZ-LQ-D26-H-T3
QUANTITY
ASTMK-2.048KHZ-LQ-D26-H-T3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASTMK-2.048KHZ-LQ-D26-H-T3
Internal Part NumberEIS-ASTMK-2.048KHZ-LQ-D26-H-T3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKHz MEMS Oscillators
3D ModelASTMK.pdf
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesASTMK
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency2.048kHz
Function-
OutputNanoDrive™
Voltage - Supply1.5 V ~ 3.63 V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)1.4µA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASTMK-2.048KHZ-LQ-D26-H-T3
Related LinksASTMK-2.048KH, ASTMK-2.048KHZ-LQ-D26-H-T3 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASTMK-2.048KHZ-LQ-D26-H-T3 Details Description
Related parts for ASTMK-2.048KHZ-LQ-D26-H-T3
ASSEMBLY 8 POSITION 8 CONTACT datasheet.pdf
CONN SOCKET 30-32AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
2 WAY TAB HOUSING BLACK ECONO datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.437" (11.10mm) datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20V 20% 2910 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS CORD PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 5W SMBJ datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf