Abracon Corporation ASTMK-4.096KHZ-MP-DCC-H-T10
ASTMK-4.096KHZ-MP-DCC-H-T10 picture photo
Mfg. Part Number
ASTMK-4.096KHZ-MP-DCC-H-T10
Brief Description
OSCILLATOR 4.096KHZ MEMS SMD
Datasheet Download
ASTMK-4.096KHZ-MP-DCC-H-T10.pdf
Availability of ASTMK-4.096KHZ-MP-DCC-H-T10
QUANTITY
ASTMK-4.096KHZ-MP-DCC-H-T10 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASTMK-4.096KHZ-MP-DCC-H-T10
Internal Part NumberEIS-ASTMK-4.096KHZ-MP-DCC-H-T10
3D ModelASTMK.pdf
Standard Package10,000
TypeMEMS (Silicon)
Frequency4.096kHz
Function-
OutputLVCMOS
Voltage - Supply1.2 V ~ 3.63 V
Frequency Stability±75ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)