Abracon Corporation ASTX-H11-40.000MHZ-T
ASTX-H11-40.000MHZ-T picture photo
Mfg. Part Number
ASTX-H11-40.000MHZ-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC TCXO 40.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
ASTX-H11-40.000MHZ-T.pdf
Availability of ASTX-H11-40.000MHZ-T
QUANTITY
ASTX-H11-40.000MHZ-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASTX-H11-40.000MHZ-T
Internal Part NumberEIS-ASTX-H11-40.000MHZ-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelASTX-H11.pdfASTX-H11.stp
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesASTX-H11
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTCXO
Frequency40MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±2.5ppm
Operating Temperature-30°C ~ 75°C
Current - Supply (Max)6mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.039" (1.00mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASTX-H11-40.000MHZ-T
Related LinksASTX-H11-4, ASTX-H11-40.000MHZ-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASTX-H11-40.000MHZ-T Details Description
Related parts for ASTX-H11-40.000MHZ-T
BATTERY PACK NIMH 4.8V 2000MAH datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONN HOUSING 2.5MM XH 9POS datasheet.pdf
CAP CER 150PF 3.15KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 20ppm 10pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
MOUNT TRUCK RG58U 17' datasheet.pdf
RES 9.3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 150UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
MOUNT RECT CAPACITORS 0.060" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 2A DO221AC datasheet.pdf