Abracon Corporation ASV2-4.096MHZ-R-L1-T
ASV2-4.096MHZ-R-L1-T picture photo
Mfg. Part Number
ASV2-4.096MHZ-R-L1-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 4.096MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
ASV2-4.096MHZ-R-L1-T.pdf
Availability of ASV2-4.096MHZ-R-L1-T
QUANTITY
ASV2-4.096MHZ-R-L1-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASV2-4.096MHZ-R-L1-T
Internal Part NumberEIS-ASV2-4.096MHZ-R-L1-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelASV2.pdfASV2.stp
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesASV2
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency4.096MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)7mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASV2-4.096MHZ-R-L1-T
Related LinksASV2-4.096, ASV2-4.096MHZ-R-L1-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASV2-4.096MHZ-R-L1-T Details Description
Related parts for ASV2-4.096MHZ-R-L1-T
IC MPU/RESET CIRC 2.31V SC70-4 datasheet.pdf
SENS PRESS 100PSI GAUGE 3.3V SMD datasheet.pdf
CONV AC/DC 90-264VAC 12V 833MA datasheet.pdf
THERMAL PAD 3-PHASE W/ADHESIVE datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.085" NYLON 5.46MM datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC 6-PLEX datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf
SSD SLIMSATA 6G 8GB PE SLC COM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 4A datasheet.pdf