Abracon Corporation ASVMB-48.000MHZ-LY-T
ASVMB-48.000MHZ-LY-T picture photo
Mfg. Part Number
ASVMB-48.000MHZ-LY-T
Brief Description
OSC MEMS 48.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASVMB-48.000MHZ-LY-T.pdf
Availability of ASVMB-48.000MHZ-LY-T
QUANTITY
ASVMB-48.000MHZ-LY-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASVMB-48.000MHZ-LY-T
Internal Part NumberEIS-ASVMB-48.000MHZ-LY-T
TypeMEMS (Silicon)
Frequency48MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)16mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASVMB-48.000MHZ-LY-T
Related LinksASVMB-48.0, ASVMB-48.000MHZ-LY-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASVMB-48.000MHZ-LY-T Details Description
Related parts for ASVMB-48.000MHZ-LY-T
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 20A 250VAC 63VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
PUSH POST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf