Abracon Corporation ASVMPC-11.0592MHZ-LR-T
ASVMPC-11.0592MHZ-LR-T picture photo
Mfg. Part Number
ASVMPC-11.0592MHZ-LR-T
Brief Description
OSC MEMS 11.0592MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASVMPC-11.0592MHZ-LR-T.pdf
Availability of ASVMPC-11.0592MHZ-LR-T
QUANTITY
ASVMPC-11.0592MHZ-LR-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASVMPC-11.0592MHZ-LR-T
Internal Part NumberEIS-ASVMPC-11.0592MHZ-LR-T
3D ModelASVMB.pdfASVMB.stp
Standard Package1,000
TypeMEMS (Silicon)
Frequency11.0592MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)26mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASVMPC-11.0592MHZ-LR-T
Related LinksASVMPC-11.0, ASVMPC-11.0592MHZ-LR-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASVMPC-11.0592MHZ-LR-T Details Description
Related parts for ASVMPC-11.0592MHZ-LR-T
CABLE 4COND 24AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 16QSOP datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 100V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 820MA 500 MOHM datasheet.pdf