Abracon Corporation ASVMPC-40.000MHZ-T3
ASVMPC-40.000MHZ-T3 picture photo
Mfg. Part Number
ASVMPC-40.000MHZ-T3
Brief Description
OSC MEMS 40.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASVMPC-40.000MHZ-T3.pdf
Availability of ASVMPC-40.000MHZ-T3
QUANTITY
ASVMPC-40.000MHZ-T3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASVMPC-40.000MHZ-T3
Internal Part NumberEIS-ASVMPC-40.000MHZ-T3
3D ModelASVMB.pdfASVMB.stp
Standard Package3,000
TypeMEMS (Silicon)
Frequency40MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)26mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASVMPC-40.000MHZ-T3
Related LinksASVMPC-40, ASVMPC-40.000MHZ-T3 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASVMPC-40.000MHZ-T3 Details Description
Related parts for ASVMPC-40.000MHZ-T3
TERM SOLDER TURRET .328" .140"L datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC SYNC 4BIT BINARY COUNT 16SOIC datasheet.pdf
CONN RECPT 64POS VERT 1MM SMD datasheet.pdf
IC BUFFER 28BIT 1:2 REG 176TFBGA datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS2358 datasheet.pdf
FILTER EMI 3000 PF PI TYPE datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 7.87"L X 4.72"W datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 20K OHM 10SRT datasheet.pdf
CAP FILM 0.062UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf
4700UF 100V 35X40MM 85C 5000H datasheet.pdf