Abracon Corporation ASVTX-09-16.000MHZ-T
ASVTX-09-16.000MHZ-T picture photo
Mfg. Part Number
ASVTX-09-16.000MHZ-T
Brief Description
OSC VCTCXO 16.000MHZ CL SNWV SMD
Datasheet Download
ASVTX-09-16.000MHZ-T.pdf
Availability of ASVTX-09-16.000MHZ-T
QUANTITY
ASVTX-09-16.000MHZ-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASVTX-09-16.000MHZ-T
Internal Part NumberEIS-ASVTX-09-16.000MHZ-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelASVTX-09.pdfASVTX-09.stp
FamilyOscillators
SeriesASVTX-09
PackagingTape & Reel (TR)
TypeVCTCXO
Frequency16MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply3V
Frequency Stability±2.5ppm
Operating Temperature-30°C ~ 75°C
Current - Supply (Max)2mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.063" (1.60mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASVTX-09-16.000MHZ-T
Related LinksASVTX-09-1, ASVTX-09-16.000MHZ-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASVTX-09-16.000MHZ-T Details Description
Related parts for ASVTX-09-16.000MHZ-T
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R 2225 datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 0.9V ODRN 5VSOF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 3.9V SMINI4 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 4.7K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES 1.91M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf