Abracon Corporation ASVTX-12-D-40.000MHZ-T
ASVTX-12-D-40.000MHZ-T picture photo
Mfg. Part Number
ASVTX-12-D-40.000MHZ-T
Brief Description
OSC VCTCXO 40.000MHZ CL SNWV SMD
Datasheet Download
ASVTX-12-D-40.000MHZ-T.pdf
Availability of ASVTX-12-D-40.000MHZ-T
QUANTITY
ASVTX-12-D-40.000MHZ-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASVTX-12-D-40.000MHZ-T
Internal Part NumberEIS-ASVTX-12-D-40.000MHZ-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelASVTX-12.pdfASVTX-12.stp
FamilyOscillators
SeriesASVTX-12
PackagingTape & Reel (TR)
TypeVCTCXO
Frequency40MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±2ppm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)2.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASVTX-12-D-40.000MHZ-T
Related LinksASVTX-12-D-, ASVTX-12-D-40.000MHZ-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASVTX-12-D-40.000MHZ-T Details Description
Related parts for ASVTX-12-D-40.000MHZ-T
RES SMD 392 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 300V D2PAK D2PAK datasheet.pdf
MODULE EM351 NO PA/LNA W/ANT TG datasheet.pdf
RES SMD 3.12KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN BOOT FOR CAT6 EZ RJ45 PLUGS datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 16POS PIN datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS T/H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf