Panasonic Electric Works ASX210A12
ASX210A12 picture photo
Mfg. Part Number
ASX210A12
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY TELECOM DPDT 10MA 12V
Datasheet Download
ASX210A12.pdf
Availability of ASX210A12
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ASX210A12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASX210A12
Internal Part NumberEIS-ASX210A12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsRelay Technical Info
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package40
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesASX
PackagingTube
Relay TypeTelecom
Coil TypeLatching, Single Coil
Coil Current2.9mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10mA
Switching Voltage10VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time5ms
Release Time5ms
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Contact MaterialSilver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Coil Power35 mW
Coil Resistance4.11 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASX210A12
Related LinksASX2, ASX210A12 Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
ASX210A12 Details Description
Related parts for ASX210A12
RES SMD 27.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER ZH SIDE 7POS 1.5MM datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 52POS VERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 500V 1111 datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.3V 500MW LLDS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEADER STR 3 POS MALE PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
RES 1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf