PUI Audio, Inc. AT-1720-TT-R
AT-1720-TT-R picture photo
Mfg. Part Number
AT-1720-TT-R
Manufacturer
Product Category
Buzzers
Brief Description
BUZZER PIEZO 3V 2.0KHZ PCB
Datasheet Download
AT-1720-TT-R.pdf
Availability of AT-1720-TT-R
QUANTITY
AT-1720-TT-R Order Process
Ship out your order
Specifications of AT-1720-TT-R
Internal Part NumberEIS-AT-1720-TT-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelAT-1720-TT-R.igs
Standard Package50
Category Audio Products
FamilyBuzzers
SeriesAT
PackagingTray
Driver CircuitryTransducer, Externally Driven
TechnologyPiezo
Input Typepeak-peak Signal
Voltage - Rated3Vp-p
Voltage Range3 ~ 25V
Frequency2kHz
Operating ModeContinuous
Sound Pressure Level70dB @ 3V, 10cm
Current - Supply3mA
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
WashableNo
Port LocationTop
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPC Pins
Size / Dimension17.0mm Dia x 9.8mm H
Capacitance @ Frequency34000pF @ 2kHz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT-1720-TT-R
Related LinksAT-172, AT-1720-TT-R Datasheet, PUI Audio, Inc. Distributor
AT-1720-TT-R Details Description
Related parts for AT-1720-TT-R
CONN EDGECARD 72POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC DELAY LINE 128TAP PROG 28PLCC datasheet.pdf
TERM TURRET SNGL GEE 13.125" L datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44VQFN datasheet.pdf
RES 56 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CBL CAT5E RJ45,RA-RJ45,RA 300MM datasheet.pdf