| Internal Part Number | EIS-AT-K-C-26-4-W/10 | |
| Featured Product | Assmann - Modular Connectors and Cables | |
| Standard Package | 100 | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Cable Type | Coil | |
| Number of Conductors | 4 | |
| Length - Coil Retracted | 4.92' (1.50m) | |
| Length - Coil Extended | 10' (3.05m) | |
| Length | - | |
| Jacket Color | White | |
| Wire Gauge | 26 AWG | |
| Conductor Strand | 7/0.0063" | |
| Jacket (Insulation) Material | Poly-Vinyl Chloride (PVC) | |
| Cable Width | 0.189" (4.80mm) | |
| Cable Height | 0.097" (2.46mm) | |
| Coil Diameter | 0.512" (13mm) | |