Yageo AT0603FRE072K2L
AT0603FRE072K2L picture photo
Mfg. Part Number
AT0603FRE072K2L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.2K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
AT0603FRE072K2L.pdf
Availability of AT0603FRE072K2L
QUANTITY
AT0603FRE072K2L Order Process
Ship out your order
Specifications of AT0603FRE072K2L
Internal Part NumberEIS-AT0603FRE072K2L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesAT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT0603FRE072K2L
Related LinksAT0603F, AT0603FRE072K2L Datasheet, Yageo Distributor
AT0603FRE072K2L Details Description
Related parts for AT0603FRE072K2L
KIT ALLIG/BANANA PLUG PATCH 48" datasheet.pdf
IC TXRX RS232 120KBPS SD 28-SSOP datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV TRANS W/BASE 8SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 28V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 7POS 0.100 SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 61 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DESOLDERING TIP 1.35MM datasheet.pdf