Amphenol Sine Systems AT1612-13PB
AT1612-13PB picture photo
Mfg. Part Number
AT1612-13PB
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN RCPT 13POS
Datasheet Download
AT1612-13PB.pdf
Availability of AT1612-13PB
QUANTITY
AT1612-13PB Order Process
Ship out your order
Specifications of AT1612-13PB
Internal Part NumberEIS-AT1612-13PB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesAT Series™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeMale Pin
Number of Positions13
Pitch-
Number of Rows-
Row Spacing-
Mounting TypePanel Mount
Contact TerminationCrimp
Fastening TypeLatch Holder
ColorBlack
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT1612-13PB
Related LinksAT161, AT1612-13PB Datasheet, Amphenol Sine Systems Distributor
AT1612-13PB Details Description
Related parts for AT1612-13PB
HOOK-UP STRND 20AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO247 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC HEX INVERTER W/OC 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC OFFLINE CTRLR PWM PROG 18SOIC datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1" YO datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT 4POS WALL MNT datasheet.pdf
CONN FORK BLOCK INSUL #6 50PC datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 150W datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf