Amphenol Sine Systems AT1612-13SB-RD
AT1612-13SB-RD picture photo
Mfg. Part Number
AT1612-13SB-RD
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN PLUG 13POS
Datasheet Download
AT1612-13SB-RD.pdf
Availability of AT1612-13SB-RD
QUANTITY
AT1612-13SB-RD Order Process
Ship out your order
Specifications of AT1612-13SB-RD
Internal Part NumberEIS-AT1612-13SB-RD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesAT Series™
PackagingBulk
Connector TypePlug
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions13
Pitch-
Number of Rows-
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening TypeLatch Lock
ColorBlack
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT1612-13SB-RD
Related LinksAT1612-, AT1612-13SB-RD Datasheet, Amphenol Sine Systems Distributor
AT1612-13SB-RD Details Description
Related parts for AT1612-13SB-RD
IC REG LDO 5V 0.1A SOT89 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
OSC MEMS 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 6.25K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 825 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOX HEADER, 0.100 8 POS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 10UMAX datasheet.pdf
CONN HDR 11POS 0.100 SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 4A 76.9 MOHM SMD datasheet.pdf