Atmel AT24C04-10PI-1.8
AT24C04-10PI-1.8 picture photo
Mfg. Part Number
AT24C04-10PI-1.8
Brief Description
IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8DIP
Datasheet Download
AT24C04-10PI-1.8.pdf
Availability of AT24C04-10PI-1.8
QUANTITY
AT24C04-10PI-1.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of AT24C04-10PI-1.8
Internal Part NumberEIS-AT24C04-10PI-1.8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Memory TypeEEPROM
Memory Size4K (512 x 8)
Speed100kHz, 400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT24C04-10PI-1.8
Related LinksAT24C04-, AT24C04-10PI-1.8 Datasheet, Atmel Distributor
AT24C04-10PI-1.8 Details Description
Related parts for AT24C04-10PI-1.8
CONN EDGECARD 30POS .100" WW datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 40V 0.2A SOT563 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 10V X7R 0508 datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.3W SOT666 datasheet.pdf
RES 427 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 205 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
XG4 18AWG 16/30 8C SHLD 300V datasheet.pdf