Atmel AT24C08AY1-10YI-1.8
AT24C08AY1-10YI-1.8 picture photo
Mfg. Part Number
AT24C08AY1-10YI-1.8
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8MAP
Datasheet Download
AT24C08AY1-10YI-1.8.pdf
Availability of AT24C08AY1-10YI-1.8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AT24C08AY1-10YI-1.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of AT24C08AY1-10YI-1.8
Internal Part NumberEIS-AT24C08AY1-10YI-1.8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size8K (1K x 8)
Speed100kHz, 400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-UDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-MAP (3x4.9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT24C08AY1-10YI-1.8
Related LinksAT24C08AY, AT24C08AY1-10YI-1.8 Datasheet, Atmel Distributor
AT24C08AY1-10YI-1.8 Details Description
Related parts for AT24C08AY1-10YI-1.8
CONN HEADER 10POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
RESONATOR CER 20MHZ SMD datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 75W 24V 3.1A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 523 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 162V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 7PIN SLD CUP datasheet.pdf
RES SMD 5K OHM 0.01% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 450V NP0 0805 datasheet.pdf
KIT CQM II 3-5K SC 41MM datasheet.pdf