Atmel AT24C08AY1-10YI-2.7
AT24C08AY1-10YI-2.7 picture photo
Mfg. Part Number
AT24C08AY1-10YI-2.7
Brief Description
IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8MAP
Datasheet Download
AT24C08AY1-10YI-2.7.pdf
Availability of AT24C08AY1-10YI-2.7
QUANTITY
AT24C08AY1-10YI-2.7 Order Process
Ship out your order
Specifications of AT24C08AY1-10YI-2.7
Internal Part NumberEIS-AT24C08AY1-10YI-2.7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Memory TypeEEPROM
Memory Size8K (1K x 8)
Speed400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-UDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-MAP (3x4.9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT24C08AY1-10YI-2.7
Related LinksAT24C08AY, AT24C08AY1-10YI-2.7 Datasheet, Atmel Distributor
AT24C08AY1-10YI-2.7 Details Description
Related parts for AT24C08AY1-10YI-2.7
IC REG LDO 10V 0.4A TO220-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3875K 4SMD datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 4POS SLD CUP datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
ETHERNET SWITCH HARTING ECON 306 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf
CAP TANT POLY 680UF 30V CHA MNT datasheet.pdf
TV 10C 8#22D 2#8(QUAD) SKT REC datasheet.pdf
250 MHz, General Purpose Voltage Feedback Op Amps IC datasheet.pdf