Atmel AT24C1024W-10SU-2.7 SL383
AT24C1024W-10SU-2.7 SL383 picture photo
Mfg. Part Number
AT24C1024W-10SU-2.7 SL383
Brief Description
IC EEPROM 1MBIT 1MHZ 8SOIC
Datasheet Download
AT24C1024W-10SU-2.7 SL383.pdf
Availability of AT24C1024W-10SU-2.7 SL383
QUANTITY
AT24C1024W-10SU-2.7 SL383 Order Process
Ship out your order
Specifications of AT24C1024W-10SU-2.7 SL383
Internal Part NumberEIS-AT24C1024W-10SU-2.7 SL383
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size1M (128K x 8)
Speed400kHz, 1MHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT24C1024W-10SU-2.7 SL383
Related LinksAT24C1024W-1, AT24C1024W-10SU-2.7 SL383 Datasheet, Atmel Distributor
AT24C1024W-10SU-2.7 SL383 Details Description
Related parts for AT24C1024W-10SU-2.7 SL383
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 41.2KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
CONN PIN 18AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 16V SOT23 datasheet.pdf
CONN RECEPT 76POS R/A TIN 3.5MM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7POS 8MM BLACK datasheet.pdf
HI STRNGTH FLAP BRUSH 14" 5A VFN datasheet.pdf
RES 3.75M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPDT datasheet.pdf