Atmel AT24C128-10PU-1.8
AT24C128-10PU-1.8 picture photo
Mfg. Part Number
AT24C128-10PU-1.8
Brief Description
IC EEPROM 128KBIT 400KHZ 8DIP
Datasheet Download
AT24C128-10PU-1.8.pdf
Availability of AT24C128-10PU-1.8
QUANTITY
AT24C128-10PU-1.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of AT24C128-10PU-1.8
Internal Part NumberEIS-AT24C128-10PU-1.8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Memory TypeEEPROM
Memory Size128K (16K x 8)
Speed100kHz, 400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT24C128-10PU-1.8
Related LinksAT24C128, AT24C128-10PU-1.8 Datasheet, Atmel Distributor
AT24C128-10PU-1.8 Details Description
Related parts for AT24C128-10PU-1.8
IC ADC 12BIT 2.7V 2CH SPI 8MSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC SMB datasheet.pdf
RES 0.04 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DSUB POWER STB 3V3 PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
PFLEX SMT HDR NO PEGS AU 24POS datasheet.pdf