Atmel AT24C164-10PC-2.7
AT24C164-10PC-2.7 picture photo
Mfg. Part Number
AT24C164-10PC-2.7
Brief Description
IC EEPROM 16KBIT 1MHZ 8DIP
Datasheet Download
AT24C164-10PC-2.7.pdf
Availability of AT24C164-10PC-2.7
QUANTITY
AT24C164-10PC-2.7 Order Process
Ship out your order
Specifications of AT24C164-10PC-2.7
Internal Part NumberEIS-AT24C164-10PC-2.7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Memory TypeEEPROM
Memory Size16K (2K x 8)
Speed100kHz, 400kHz, 1MHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT24C164-10PC-2.7
Related LinksAT24C164, AT24C164-10PC-2.7 Datasheet, Atmel Distributor
AT24C164-10PC-2.7 Details Description
Related parts for AT24C164-10PC-2.7
RES 15K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR MOTION PIR 170UA DGTL WHT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf