Atmel AT24C164-10SU-2.7
AT24C164-10SU-2.7 picture photo
Mfg. Part Number
AT24C164-10SU-2.7
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 16KBIT 1MHZ 8SOIC
Datasheet Download
AT24C164-10SU-2.7.pdf
Availability of AT24C164-10SU-2.7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AT24C164-10SU-2.7 Order Process
Ship out your order
Specifications of AT24C164-10SU-2.7
Internal Part NumberEIS-AT24C164-10SU-2.7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size16K (2K x 8)
Speed100kHz, 400kHz, 1MHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT24C164-10SU-2.7
Related LinksAT24C164, AT24C164-10SU-2.7 Datasheet, Atmel Distributor
AT24C164-10SU-2.7 Details Description
Related parts for AT24C164-10SU-2.7
OSC XO 25.175MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
CONN STACKER 20POS 0.100" T/H datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 1808 datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
INDICATOR NEON AMBER PANEL MNT datasheet.pdf
RES 357 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 68PF S3B datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS T/H datasheet.pdf
62 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf