Atmel AT24C16A-10TI-2.7
AT24C16A-10TI-2.7 picture photo
Mfg. Part Number
AT24C16A-10TI-2.7
Brief Description
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8TSSOP
Datasheet Download
AT24C16A-10TI-2.7.pdf
Availability of AT24C16A-10TI-2.7
QUANTITY
AT24C16A-10TI-2.7 Order Process
Ship out your order
Specifications of AT24C16A-10TI-2.7
Internal Part NumberEIS-AT24C16A-10TI-2.7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Memory TypeEEPROM
Memory Size16K (2K x 8)
Speed400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package8-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT24C16A-10TI-2.7
Related LinksAT24C16A, AT24C16A-10TI-2.7 Datasheet, Atmel Distributor
AT24C16A-10TI-2.7 Details Description
Related parts for AT24C16A-10TI-2.7
POT 50K OHM 1/20W LINEAR datasheet.pdf
BACKSHELL DB9 GREY PLASTIC datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 250MA 1.7 OHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 20ppm 24pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TL4019-4 110VAC PTL 2NC+1NO+1NO datasheet.pdf
CABLE DUCT 80MMX60MM 2M BLU datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
POWER STRIP 36" 12OUT 15'CORD datasheet.pdf