Atmel AT24C16D-XHM-B
AT24C16D-XHM-B picture photo
Mfg. Part Number
AT24C16D-XHM-B
Brief Description
IC EEPROM 16KBIT 1MHZ 8TSSOP
Datasheet Download
AT24C16D-XHM-B.pdf
Availability of AT24C16D-XHM-B
QUANTITY
AT24C16D-XHM-B Order Process
Ship out your order
Specifications of AT24C16D-XHM-B
Internal Part NumberEIS-AT24C16D-XHM-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileIntroducing Atmel Studio 7
Standard Package100
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size16K (2K x 8)
Speed400kHz, 1MHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package8-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT24C16D-XHM-B
Related LinksAT24C16, AT24C16D-XHM-B Datasheet, Atmel Distributor
AT24C16D-XHM-B Details Description
Related parts for AT24C16D-XHM-B
CONN DB9 CRIMP FEMALE TIN datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 20MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS DIP .050 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
BOARD EVAL NCN1154MUT USB SWITCH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf