Atmel AT24C256-10PI-2.7
AT24C256-10PI-2.7 picture photo
Mfg. Part Number
AT24C256-10PI-2.7
Brief Description
IC EEPROM 256KBIT 1MHZ 8DIP
Datasheet Download
AT24C256-10PI-2.7.pdf
Availability of AT24C256-10PI-2.7
QUANTITY
AT24C256-10PI-2.7 Order Process
Ship out your order
Specifications of AT24C256-10PI-2.7
Internal Part NumberEIS-AT24C256-10PI-2.7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Memory TypeEEPROM
Memory Size256K (32K x 8)
Speed400kHz, 1MHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT24C256-10PI-2.7
Related LinksAT24C256, AT24C256-10PI-2.7 Datasheet, Atmel Distributor
AT24C256-10PI-2.7 Details Description
Related parts for AT24C256-10PI-2.7
RES SMD 4.12K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 5% 40W 2525 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS PANEL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN TERM SIAMEZE 18-34AWG TAB datasheet.pdf
RES 4.02M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 2.21 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED GRN DIFF 3.2MM ROUND T/H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf