Atmel AT24C256C-MAHL-T
AT24C256C-MAHL-T picture photo
Mfg. Part Number
AT24C256C-MAHL-T
Brief Description
IC EEPROM 256KBIT 1MHZ 8UDFN
Datasheet Download
AT24C256C-MAHL-T.pdf
Availability of AT24C256C-MAHL-T
QUANTITY
AT24C256C-MAHL-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AT24C256C-MAHL-T
Internal Part NumberEIS-AT24C256C-MAHL-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingTape and Reel Label Update 10/Feb/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size256K (32K x 8)
Speed400kHz, 1MHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-UFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-UDFN (2x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT24C256C-MAHL-T
Related LinksAT24C256, AT24C256C-MAHL-T Datasheet, Atmel Distributor
AT24C256C-MAHL-T Details Description
Related parts for AT24C256C-MAHL-T
CONN EDGECARD EXTEND 24POS 0.156 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
RECT 2 PC COVER FOR PADDLE SWES datasheet.pdf
SL 5.08HC/03/90LF 3.2SN GY BX datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 125MA 7.4 OHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 5W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
30 MHZ ANALOG OSCILLOSCOPE datasheet.pdf
RES CHAS MNT 16 OHM 1% 15W datasheet.pdf