Atmel AT24C256W-10SI-2.7
AT24C256W-10SI-2.7 picture photo
Mfg. Part Number
AT24C256W-10SI-2.7
Brief Description
IC EEPROM 256KBIT 1MHZ 8SOIC
Datasheet Download
AT24C256W-10SI-2.7.pdf
Availability of AT24C256W-10SI-2.7
QUANTITY
AT24C256W-10SI-2.7 Order Process
Ship out your order
Specifications of AT24C256W-10SI-2.7
Internal Part NumberEIS-AT24C256W-10SI-2.7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package94
Memory TypeEEPROM
Memory Size256K (32K x 8)
Speed400kHz, 1MHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT24C256W-10SI-2.7
Related LinksAT24C256W, AT24C256W-10SI-2.7 Datasheet, Atmel Distributor
AT24C256W-10SI-2.7 Details Description
Related parts for AT24C256W-10SI-2.7
IC DAC 12BIT MULT LC2MOS 24-CDIP datasheet.pdf
JFET N-CH 30V 625MW TO92 datasheet.pdf
BOARD EVAL DEV MCP8536 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 32POS SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 7SKT SLD CUP datasheet.pdf
RES 6.98 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCP SS 61POS SQ FLG WO/PIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO204AL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf