| Internal Part Number | EIS-AT24C32W-10SI-2.7 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Standard Package | 94 | |
| Memory Type | EEPROM | |
| Memory Size | 32K (4K x 8) | |
| Speed | 100kHz, 400kHz | |
| Interface | I²C, 2-Wire Serial | |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width) | |