| Internal Part Number | EIS-AT24C512-10TU-2.7 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Memory | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Format - Memory | EEPROMs - Serial | |
| Memory Type | EEPROM | |
| Memory Size | 512K (64K x 8) | |
| Speed | 400kHz, 1MHz | |
| Interface | I²C, 2-Wire Serial | |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | |
| Supplier Device Package | 8-TSSOP | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | AT24C512-10TU-2.7 | |
| Related Links | AT24C512, AT24C512-10TU-2.7 Datasheet, Atmel Distributor | |
 | 3JQ 300-R TR | FUSE GLASS 300MA 350VAC 140VDC | datasheet.pdf | |