Atmel AT24C512BN-SH25-B
AT24C512BN-SH25-B picture photo
Mfg. Part Number
AT24C512BN-SH25-B
Brief Description
IC EEPROM 512KBIT 1MHZ 8SOIC
Datasheet Download
AT24C512BN-SH25-B.pdf
Availability of AT24C512BN-SH25-B
QUANTITY
AT24C512BN-SH25-B Order Process
Ship out your order
Specifications of AT24C512BN-SH25-B
Internal Part NumberEIS-AT24C512BN-SH25-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Memory TypeEEPROM
Memory Size512K (64K x 8)
Speed1MHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT24C512BN-SH25-B
Related LinksAT24C512, AT24C512BN-SH25-B Datasheet, Atmel Distributor
AT24C512BN-SH25-B Details Description
Related parts for AT24C512BN-SH25-B
CONN HEADER 16POS 4.2MM VERT TIN datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
LABEL S LAM DM VNL WHT .75X.25" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
IC COUNTER/SHIFT REGISTER 28PLCC datasheet.pdf
RELAY SSR AC OUT 5A 18-32VDC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 220 OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 50V 2A DO214AC datasheet.pdf