Atmel AT24C512C1-10CI-1.8
AT24C512C1-10CI-1.8 picture photo
Mfg. Part Number
AT24C512C1-10CI-1.8
Brief Description
IC EEPROM 512KBIT 400KHZ 8LAP
Datasheet Download
AT24C512C1-10CI-1.8.pdf
Availability of AT24C512C1-10CI-1.8
QUANTITY
AT24C512C1-10CI-1.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of AT24C512C1-10CI-1.8
Internal Part NumberEIS-AT24C512C1-10CI-1.8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Memory TypeEEPROM
Memory Size512K (64K x 8)
Speed100kHz, 400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-TDFN
Supplier Device Package8-LAP (5x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT24C512C1-10CI-1.8
Related LinksAT24C512C, AT24C512C1-10CI-1.8 Datasheet, Atmel Distributor
AT24C512C1-10CI-1.8 Details Description
Related parts for AT24C512C1-10CI-1.8
FUSE GLASS 100MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
FIXED IND 1.1UH 590MA 180 MOHM datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ADE7763 datasheet.pdf
FUSE CERM 4A 500VAC 400VDC 5X20 datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 VERT SMT/CLIP DR datasheet.pdf
RES 305K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 24VOUT 100W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 7.62MM BK datasheet.pdf
Connector Socket 92 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 256KB FLASH 100PQFP datasheet.pdf
CTV 6C 6#12 SKT RECP datasheet.pdf
CAP 3900 UF 20% 10 V datasheet.pdf