Atmel AT24C64-10PI-2.7
AT24C64-10PI-2.7 picture photo
Mfg. Part Number
AT24C64-10PI-2.7
Brief Description
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8DIP
Datasheet Download
AT24C64-10PI-2.7.pdf
Availability of AT24C64-10PI-2.7
QUANTITY
AT24C64-10PI-2.7 Order Process
Ship out your order
Specifications of AT24C64-10PI-2.7
Internal Part NumberEIS-AT24C64-10PI-2.7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Memory TypeEEPROM
Memory Size64K (8K x 8)
Speed100kHz, 400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT24C64-10PI-2.7
Related LinksAT24C64-, AT24C64-10PI-2.7 Datasheet, Atmel Distributor
AT24C64-10PI-2.7 Details Description
Related parts for AT24C64-10PI-2.7
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18DIP datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC ADC DUAL 12BIT 5MSPS 16TSSOP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG BLUE 100' datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE RA PIN datasheet.pdf
DIN-POWER F032FS-3 0C1-2 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 4W datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT PIN datasheet.pdf