Atmel AT24CM01-SSHM-B
AT24CM01-SSHM-B picture photo
Mfg. Part Number
AT24CM01-SSHM-B
Brief Description
IC EEPROM 1MBIT 1MHZ 8SOIC
Datasheet Download
AT24CM01-SSHM-B.pdf
Availability of AT24CM01-SSHM-B
QUANTITY
AT24CM01-SSHM-B Order Process
Ship out your order
Specifications of AT24CM01-SSHM-B
Internal Part NumberEIS-AT24CM01-SSHM-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size1M (128K x 8)
Speed400kHz, 1MHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT24CM01-SSHM-B
Related LinksAT24CM0, AT24CM01-SSHM-B Datasheet, Atmel Distributor
AT24CM01-SSHM-B Details Description
Related parts for AT24CM01-SSHM-B
IC DAC 14BIT 5V SERIAL 8-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 85.5VWM 137VC SMD datasheet.pdf
LENS FOR OSRAM OS DRAGON 4 UP datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 27.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 3.94" DIA BLACK datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf