Atmel AT24CM02-SSHD-B
AT24CM02-SSHD-B picture photo
Mfg. Part Number
AT24CM02-SSHD-B
Brief Description
EEPROM 2MB I2C 2WIRE 8SOIC
Datasheet Download
AT24CM02-SSHD-B.pdf
Availability of AT24CM02-SSHD-B
QUANTITY
AT24CM02-SSHD-B Order Process
Ship out your order
Specifications of AT24CM02-SSHD-B
Internal Part NumberEIS-AT24CM02-SSHD-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileIntroducing Atmel Studio 7
Standard Package100
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size2M (256K x 8)
Speed100kHz, 400kHz, 1MHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT24CM02-SSHD-B
Related LinksAT24CM0, AT24CM02-SSHD-B Datasheet, Atmel Distributor
AT24CM02-SSHD-B Details Description
Related parts for AT24CM02-SSHD-B
CONN FMALE RCPT 5PS FRONT PNL MT datasheet.pdf
IC DAC 12BIT VOUT TSOT23-8 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
CONN HEADER GVH 3POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf