Atmel AT24CS04-SSHM-B
AT24CS04-SSHM-B picture photo
Mfg. Part Number
AT24CS04-SSHM-B
Brief Description
IC EEPROM 4KBIT 1MHZ 8SOIC
Datasheet Download
AT24CS04-SSHM-B.pdf
Availability of AT24CS04-SSHM-B
QUANTITY
AT24CS04-SSHM-B Order Process
Ship out your order
Specifications of AT24CS04-SSHM-B
Internal Part NumberEIS-AT24CS04-SSHM-B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size4K (512 x 8)
Speed400kHz, 1MHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT24CS04-SSHM-B
Related LinksAT24CS0, AT24CS04-SSHM-B Datasheet, Atmel Distributor
AT24CS04-SSHM-B Details Description
Related parts for AT24CS04-SSHM-B
RES SMD 16.2OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC XO 155.52MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 2.5KHZ 30MM PCB datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 164MA 2.6 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 3W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC DO214AC datasheet.pdf
LED NEUTRAL WHT 4000K 70CRI 2SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.8A TO220 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 100W datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 25V X7R 0805 datasheet.pdf