Atmel AT24CS16-MAHM-E
AT24CS16-MAHM-E picture photo
Mfg. Part Number
AT24CS16-MAHM-E
Brief Description
IC EEPROM 16KBIT 1MHZ 8UDFN
Datasheet Download
AT24CS16-MAHM-E.pdf
Availability of AT24CS16-MAHM-E
QUANTITY
AT24CS16-MAHM-E Order Process
Ship out your order
Specifications of AT24CS16-MAHM-E
Internal Part NumberEIS-AT24CS16-MAHM-E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileIntroducing Atmel Studio 7
PCN PackagingTape and Reel Label Update 10/Feb/2015
Standard Package15,000
Memory TypeEEPROM
Memory Size16K (2K x 8)
Speed400kHz, 1MHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-UFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-UDFN (2x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT24CS16-MAHM-E
Related LinksAT24CS1, AT24CS16-MAHM-E Datasheet, Atmel Distributor
AT24CS16-MAHM-E Details Description
Related parts for AT24CS16-MAHM-E
RES SMD 261K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 2.7A 93 MOHM TH datasheet.pdf
IC SENSOR QTOUCH 6CHAN 28DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC SMA datasheet.pdf
RES 1.75K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf