Atmel AT24CS16-SSHM-T
AT24CS16-SSHM-T picture photo
Mfg. Part Number
AT24CS16-SSHM-T
Brief Description
IC EEPROM 16KBIT 1MHZ 8SOIC
Datasheet Download
AT24CS16-SSHM-T.pdf
Availability of AT24CS16-SSHM-T
QUANTITY
AT24CS16-SSHM-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AT24CS16-SSHM-T
Internal Part NumberEIS-AT24CS16-SSHM-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileIntroducing Atmel Studio 7
PCN PackagingTape and Reel Label Update 10/Feb/2015
Standard Package4,000
Memory TypeEEPROM
Memory Size16K (2K x 8)
Speed400kHz, 1MHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT24CS16-SSHM-T
Related LinksAT24CS1, AT24CS16-SSHM-T Datasheet, Atmel Distributor
AT24CS16-SSHM-T Details Description
Related parts for AT24CS16-SSHM-T
RES SMD 806 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 0.068UF 25V 10% 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 16V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
RES 15 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 150MHZ 100TQFP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf