Atmel AT25020A-10TI-1.8
AT25020A-10TI-1.8 picture photo
Mfg. Part Number
AT25020A-10TI-1.8
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 2KBIT 20MHZ 8TSSOP
Datasheet Download
AT25020A-10TI-1.8.pdf
Availability of AT25020A-10TI-1.8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AT25020A-10TI-1.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of AT25020A-10TI-1.8
Internal Part NumberEIS-AT25020A-10TI-1.8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size2K (256 x 8)
Speed5MHz, 10MHz, 20MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package8-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT25020A-10TI-1.8
Related LinksAT25020A, AT25020A-10TI-1.8 Datasheet, Atmel Distributor
AT25020A-10TI-1.8 Details Description
Related parts for AT25020A-10TI-1.8
RES SMD 33.2KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 250 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVPECL HIGH 50PPM datasheet.pdf
RES SMD 81.6 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 30pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 388K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 12POS .050 SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.2A 8DFN datasheet.pdf