Atmel AT25020A-10TU-1.8
AT25020A-10TU-1.8 picture photo
Mfg. Part Number
AT25020A-10TU-1.8
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 2KBIT 20MHZ 8TSSOP
Datasheet Download
AT25020A-10TU-1.8.pdf
Availability of AT25020A-10TU-1.8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AT25020A-10TU-1.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of AT25020A-10TU-1.8
Internal Part NumberEIS-AT25020A-10TU-1.8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size2K (256 x 8)
Speed5MHz, 10MHz, 20MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)