Atmel AT25020AY6-10YH-1.8
AT25020AY6-10YH-1.8 picture photo
Mfg. Part Number
AT25020AY6-10YH-1.8
Brief Description
IC EEPROM 2KBIT 20MHZ 8MINIMAP
Datasheet Download
AT25020AY6-10YH-1.8.pdf
Availability of AT25020AY6-10YH-1.8
QUANTITY
AT25020AY6-10YH-1.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of AT25020AY6-10YH-1.8
Internal Part NumberEIS-AT25020AY6-10YH-1.8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size2K (256 x 8)
Speed5MHz, 10MHz, 20MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-UFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-Mini Map (2x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT25020AY6-10YH-1.8
Related LinksAT25020AY, AT25020AY6-10YH-1.8 Datasheet, Atmel Distributor
AT25020AY6-10YH-1.8 Details Description
Related parts for AT25020AY6-10YH-1.8
LED 7-SEG .50 SNGL RED CC DIRECT datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 3A (Switch) 20-QFN (4x4) datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX QUAD 1X1 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf