Atmel AT25080A-10PU-1.8
AT25080A-10PU-1.8 picture photo
Mfg. Part Number
AT25080A-10PU-1.8
Brief Description
IC EEPROM 8KBIT 20MHZ 8DIP
Datasheet Download
AT25080A-10PU-1.8.pdf
Availability of AT25080A-10PU-1.8
QUANTITY
AT25080A-10PU-1.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of AT25080A-10PU-1.8
Internal Part NumberEIS-AT25080A-10PU-1.8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size8K (1K x 8)
Speed5MHz, 10MHz, 20MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT25080A-10PU-1.8
Related LinksAT25080A, AT25080A-10PU-1.8 Datasheet, Atmel Distributor
AT25080A-10PU-1.8 Details Description
Related parts for AT25080A-10PU-1.8
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 2A 125V datasheet.pdf
IC CNTRLR HOT SWAP 24-QFN datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR LM22677 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 25POS 1MM T/H datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 600W datasheet.pdf
RES SMD 1.18 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 1KV AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf