Atmel AT25080AY1-10YI-1.8
AT25080AY1-10YI-1.8 picture photo
Mfg. Part Number
AT25080AY1-10YI-1.8
Brief Description
IC EEPROM 8KBIT 20MHZ 8MAP
Datasheet Download
AT25080AY1-10YI-1.8.pdf
Availability of AT25080AY1-10YI-1.8
QUANTITY
AT25080AY1-10YI-1.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of AT25080AY1-10YI-1.8
Internal Part NumberEIS-AT25080AY1-10YI-1.8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Memory TypeEEPROM
Memory Size8K (1K x 8)
Speed5MHz, 10MHz, 20MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-UDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-MAP (3x4.9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT25080AY1-10YI-1.8
Related LinksAT25080AY, AT25080AY1-10YI-1.8 Datasheet, Atmel Distributor
AT25080AY1-10YI-1.8 Details Description
Related parts for AT25080AY1-10YI-1.8
PTC RESETTABLE 150MA 12V RAD datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.80V SC70-4 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 5% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100" STACKER datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 21POS R/A TIN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2POS 5MM BLACK datasheet.pdf